УПРОВАДЖЕННЯ ТЕХНОЛОГІЙ SMART GRID ПРИ МОДЕРНІЗАЦІЇ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИЧНИХ СИСТЕМ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/3041-2080/2024-2-11Ключові слова:
електроенергетичні системи, розумні мережі, модернізація, технології Smart Grid, автоматизація, моніторинг, керуванняАнотація
Авторами статті виконаний аналітичний огляд актуальних літературних джерел із періодичних та інтернет-видань з метою проаналізувати доцільність застосування технологій Smart Grid для повоєнної модернізації енергетичних систем і електрообладнання, а також їхні переваги та недоліки. У статті розглянуто напрями реалізації «розумних» електроенергетичних систем у контексті аналізу процесів генерації, передачі, розподілу та споживання електроенергії для підвищення надійності, покращення керування та забезпечення онлайн-моніторингу цих процесів. Важливим аспектом упровадження технологій Smart Grid під час повоєнної модернізації енергосистеми країни є попередня імплементація основних європейських стандартів, що діють у цій галузі. Тому автори цілком слушно наголошують на цьому й аналізують стан питання з погляду переліку базових стандартів для «розумних» електроенергетичних систем. Автори наводять структуру енергосистеми за концепцією Smart Grid, на прикладі якої визначаються її основні елементи. Також у роботі проведено аналіз проблемних питань упровадження «розумних» електроенергетичних систем в Україні, визначена доцільність використання технологій Smart Grid у вигляді переліку їхніх переваг для галузі та споживача електроенергії. Автори статті дійшли висновку, що повоєнна поетапна модернізація національної електроенергетичної системи за концепцією Smart Grid дозволить значно покращити її ефективність і надійність функціонування, що в підсумку допоможе досягти прийнятного рівня енергетичної безпеки країни. Проте для успішної реалізації такої модернізації потрібно подолати низку викликів, пов’язаних із ресурсними обмеженнями, безпекою обміну інформаційними даними, зниженим кадровим потенціалом і необхідністю імплементації основних європейських стандартів у сфері «розумних» мереж.
Посилання
Міненерго у 2021 р. продовжує здійснювати заходи для надійності роботи електромереж / Міністерство енергетики України. 2021. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/minenergo-u-2021-roci-prodovzhuyezdijsnyuvati-zahodi-dlya-nadijnosti-roboti-elektromerezh.
Досвід розбудови розумних енергетичних мереж на міжнародному рівні : монографія / І.А. Вакуленко та ін. ; за ред. С.І. Колосок. Суми : Сумський державний університет, 2019. 109 с.
Денисюк С.П. Енергетичний перехід – вимоги до якісних змін у розвитку енергетики. Енергетика: економіка, технології, екологія. 2019. № 1. С. 7–14.
Вплив системи Smart Grid на національну енергетичну мережу / В.Ю. Лободзинський та ін. Енергетика: економіка, технології, екологія. 2022. № 1. С. 58–62.
Формування мережевої інфраструктури інтелектуальних електроенергетичних спільнот в Україні /С.П. Денисюк та ін. Енергетика: економіка, технології, екологія. 2019. № 2. С. 8–11.
Оцінка ризиків при інтеграції відновлюваних джерел енергії до системи електропостачання / Ю.А. Веремійчук та ін. Енергетика: економіка, технології, екологія. 2022. № 2. С. 64–71.
Енергетична стратегія, 2022 р. Міністерство енергетики України. URL: https://www.mev.gov.ua/reforma/enerhetychna-stratehiya.
Олійник С.В. Електричні мережі стануть «розумними». 2021. URL: https://ua-energy.org/uk/posts/elektrychni-merezhi-stanut-rozumnymy.
Долінчук С. Smart Grid в Україні: що це таке, навіщо потрібне та коли з’явиться, 2023. URL: https://mind.ua/publications/20259406-smart-grid-v-ukrayini-shcho-ce-take-navishcho-potribne-i-koli-z-yavitsya.
Карталапов К.М., Чижевський В.В. Розподілена генерація та Smart Grid. 2020. URL: https://www.ukrlogos.in.ua/10.11232-2663-4139.16.23.html.
Тимченко М.П., Фіалко Н.М. Технології накопичення енергії у складі інтелектуальних систем енергозабезпечення. Промислова теплотехніка. 2017. № 4. С. 44–54.
Остапчук О.В., Шевченко І.В. Використання гібридних систем на основі відновлюваних джерел в мікромережі : огляд. Відновлювана енергетика. 2022. № 4. С. 9–25.
Сапожник Д.О., Плечистий Д.Д. Використання інтернету речей для економії енергетичних ресурсів. Вісник Вінницького політехнічного інституту. 2023. № 4. С. 39–45.
Впровадження базових міжнародних стандартів Smart Grid в Україні: сучасний стан справ / О.В. Кириленко та ін. Енергетика: економіка, технології, екологія. 2022. № 4. С. 44–53.