МОДЕЛЮВАННЯ МЕХАТРОННОЇ СИСТЕМИ КЕРУВАННЯ ТЕХНОЛОГІЧНИМ КОМПЛЕКСОМ
DOI:
https://doi.org/10.32782/3041-2080/2024-2-4Ключові слова:
мехатроніка, системи керування, машини, технологічні комплекси, робототехніка, експлуатація машин, проєктуванняАнотація
У роботі розглянуті дослідження в галузі мехатроніки, спрямовані на створення засобів робототехніки, що базуються на технічних системах і комплексах. Основним напрямом застосування таких систем залишається промисловість, зокрема машинобудування та приладобудування. У роботі був проведений аналіз і розроблена класифікація технологічних комплексів із використанням роботів. Також було проаналізовано склад алгоритмічного етапу розроблення для визначення алгоритмів функціонування всього комплексу та його складників, а також вимог до пристроїв керування, каналів зв’язку та допоміжного обладнання. Визначено, що в алгоритмічному розробленні технологічних комплексів актуальним є забезпечення дотримання вимог до їхньої надійності. У роботі розроблено функціональну схему організації управління технологічним комплексом, завершальним етапом процесу проєктування технологічного комплексу є його технічна реалізація. Цей етап включає, зокрема, розроблення або вибір промислових роботів, пристроїв їх керування, технологічного обладнання, транспортних шляхів і видів транспорту, каналів зв’язку, засобів захисту інформації на основі вимог, визначених на попередніх етапах проєктування. За результатами роботизації технологічних комплексів у виробництві, що діє, установлено, що завдання комплексної автоматизації наявного виробництва мають суттєві особливості, які ускладнюють їх вирішення, порівняно зі створенням нових технологічних комплексів. Для вирішенні завдання керування всіма комплексами принципове значення має вантажопідйомність промислових роботів та іншого робототехнічного обладнання, оскільки вона в основному визначає їхні розміри, отже, можливість розміщення на робочих місцях замість вивільнюваних працівників. Установлено, що поруч із промисловими роботами для зазначених вище цілей можливе широке застосування збалансованих маніпуляторів із ручним керуванням, які дозволяють суттєво полегшити умови праці, підвищити продуктивність праці, тим самим зменшити чисельність працівників.
Посилання
Автоматизація виробничих процесів / І.В. Ельперін та ін. Київ : Ліра-К, 2021. 378 с.
Синтез робототехнічних систем у машинобудуванні / Л.Є. Пелевін та ін. Київ : Інтерсервіс, 2016. 258 с.
Сучасні електромехатронні комплекси і системи : навчальний посібник / Т.П. Павленко та ін. Харків : ХНУМГ ім. О.М. Бекетова, 2019. 116 с.
Л.І. Цвіркун, Г. Грулер Робототехніка та мехатроніка : навчальний посібник / за заг. ред. Л.І. Цвіркуна ; М-во освіти і науки України, Нац. гірн. ун-т. 3-тє вид., переробл. і доповн. Дніпро : НГУ, 2017. 224 с.
Орловський Б.В. Мехатроніка в галузевому машинобудуванні : навчальний посібник. Київ : КНУТД, 2018. 416 c.